Княжий тризуб на фресках і в графіті Софії Київської
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-8907.2022.5.27-37Ключові слова:
Софія Київська, Володимир Великий, Ярослав Мудрий, фрески, графіті, княжі тризубиАнотація
У статті вперше в науці комплексно розглянуто унікальний феномен зображення на фресках і в графіті Софії Київської княжих тризубів у вигляді кринів, що проливають світло на час спорудження собору і його князя-будівничого. Стилізовані під крин шість тризубів Володимира Великого майстри вписали як окремий знак у центр п’яти великих і значущих сцен фрескового декору «митрополії руської», що інспірували замовники розписів Софії – княже подружжя хрестителів Русі Володимир і Анна. Два тризуби Володимира, накреслені його дружинниками, виявлено в графіті Софії. Так само, як найдавніші датовані графіті на її стінах, мозаїки та фрески, княжі тризуби підтверджують висновок про заснування її у 1011 р. Володимиром Великим, за часів якого собор було зведено та прикрашено мозаїками і фресками. Тризуб Володимира на стінах Софії є знаком його власності на храм та прославлення в очах сучасників і нащадків.
Посилання
- Ainalov, Dmitrii, and Egor Redin. 1889. Kievo-Sofiyskiy sobor: Issledovanie drevnei mozaicheskoi i freskovoi zhivopisi. St. Petersburg [in Russian].
- Apostolos-Cappadona, Diane. 2000. Dictionary of Christian Art. Cheliabinsk: Ural LTD [in Russian].
- Hall, James. 1999. Dictionary of Subjects and Symbols in Art. Moscow: KRON-PRESS [in Russian].
- Cirlot, Juan Eduardo. 1994. Dictionary of symbols. Moscow: REFL-book [in Russian].
- Kondakov, N. P. 1906. Izobrazhenie russkoi kniazheskoi semyi v miniatiurah XI veka. St. Petersburg [in Russian].
- Kornienko, Viacheslav. 2014. Grafiti Sofii Kyivskoi XI – pochatku XVIII st.: informatsiynyi potentsial dzherela. Kyiv: Slovo [in Ukrainian].
- Kornienko, Viacheslav. 2019. Korpus grafiti Sofii Kyivskoi. Ch. 9: Pivnichna vnutrishnia ta zovnishnia halerei. Kyiv: Horobets [in Ukrainian].
- Koroliov, Kirill. 2005. Entsiklopedia simvolov, znakov, emblem. Moscow: Eksmo; St. Petersburg: Midgard [in Russian].
- Lazarev, V. N. 1960. Mozaiki Sofii Kievskoi. Moscow: Iskusstvo [in Russian].
- Lazarev, V. N. 1986. Istoria vizantiyskoi zhivopisi. Moscow: Iskusstvo [in Russian].
- Nikitenko, Nadiia. 1999. Rus’ i Vizantiia v monumentalnom komplekse Sofii Kievskoi: Istoricheskaia problematika. Kyiv: M. S. Hrushevsky Institute of Ukrainian Archaeography and Source Studies of the National Academy of Sciences of Ukraine [in Russian].
- Nikitenko, Nadiia. 2000. Pid pokrovom Sviatoi Sofii: Nekropol Sofiyskoho soboru v Kyivi. Kyiv: Ukrainian Society for the Protection of Historical and Cultural Monuments; Ukrainian Center for Biographical Necropolis [in Ukrainian].
- Nikitenko, Nadiia. 2006. “Blagoveshchenie v rospisi Sofii Kievskoi.” In K. Sigov. Chelovek. Istoriya. Vest, 301–311. Kyiv [in Russian].
- Nikitenko, Nadiia. 2018. Mosaics and Frescos of St. Sophia of Kyiv. Kyiv: Horobets [in Ukrainian / in English].
- Nikitenko, Nadiia, and Viacheslav Kornienko. 2012. Drevneishie graffiti Sofii Kievskoi i vremia yeio sozdania. Kyiv: M. S. Hrushevsky Institute of Ukrainian Archaeography and Source Studies of the National Academy of Sciences of Ukraine [in Russian].
- PSRL. 2000. Vol. 3: Novgorodskaia pervaia letopis starshego i mladshego izvodov. Moscow: Iazyki russkoi kultury [in Russian].
- Shelukhin, Serhii. 1991. “Perednie slovo.” In O. Pasternak. Poiasnennia tryzuba, herba Velykoho Kyivskoho Kniazia Volodymyra Sviatoho, 3–14. Kyiv: Veselka. Reprint of the 1934 edition [in Ukrainian].
- Soloviov, A. V. 1947. “O pechati i titule Vladimira Sviatogo.” Byzantinoslavica ІХ: 31–44 [in Russian].
- Stepanova, Ye. V. 2006. Pechati s latinskimi i greko-latinskimi nadpisiami VI–VIII vv. Iz sobrania Ermitazha. St. Petersburg: State Hermitage Publishing House [in Russian].
- Vysotskiy, Sergei. 1966. Drevnerusskie nadpisi Sofii Kievskoi XI–XIV vv. Kyiv: Naukova Dumka [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Nadiia Nikitenko
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).