Розширення прав і повноважень лідерок у чарівному світі фантастичних істот
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-8907.2024.7.148-154Ключові слова:
культурні практики, гендерні ролі, фемінізм, фентезі, серіальна продукція, магія, сакральне, бестіарій, архетип, іконографія, іконічні знаки, мотиви, «Гаррі Поттер», «Венздей»Анотація
Статтю присвячено з’ясуванню наявності феномену жіночого лідерства в сучасному фентезі та перевірці гіпотези про розширення його в діахронному вимірі. Динаміка такого розширення особливо простежується протягом останніх двох десятиліть: окрему увагу приділено продукції 2021–2022 років. Аналізовані фільми, серіали та книги було відібрано за допомогою якісних і частково кількісних методів, що мали забезпечити репрезентативність вибірки. Проаналізовано можливості експериментування з жіночим лідерством у дусі фемінізму третьої (і четвертої) хвилі на тлі фантазійного світу. Наявність у ньому фантастичних істот дає змогу, вийшовши за рамки референції до світу реального, випробувати межі сприйняття нових моделей гендерних ролей, що можуть потім повернутися до реального світу. На прикладі розвитку, що спостерігається між основними серіями «Гаррі Поттера», «Фантастичними звірами і де їх шукати» та серіалом «Венздей», зроблено висновок про все більшу прийнятність і бажаність жіночого лідерства. Те саме простежується на численних інших прикладах (зокрема серіал «Колесо часу»).
Посилання
- arkhetypiv osobystosti za Pirson i Mark [ 12 personality archetypes by Pearson and Mark]. https://docs.google.com/presentation/d/1EX-2hX4Qct5FRRqHQSUGgHfXPmyYKYpKKgyJjXiEb78/edit?fbclid=IwAR3WEKIXT0T-Pcc2HlbEPchJLKtDeI91HcnynmOiuSrVM [in Ukrainian].
- Attebery, Brian. 1996. “Gender, Fantasy and the Authority of Tradition.” Journal of the Fantastic in the Arts 7, no. 1 (25): 51–60.
- Botelho, Ines. 2004. A Senhora da Noite e das Brumas. Gailivro.
- Fortes da Cunha, Luisa. 2002. Teodora e a Pocao Secreta. Lisboa: Presença.
- Gradus. 2023. Shift in roles: how the war has affected the family life of Ukrainian women. Special survey for the University of East Anglia. October 2023. https://gradus.app/en/open-reports/changes-roles-how-war-has-affected-family-life-ukrainianwomen/
- Paniotto, Volodymyr, and Nataliia Kharchenko. 2017. Metody opytuvannia. Kyiv: Publishing House “Kyiv-Mohyla Academy” [in Ukrainian].
- Panofsky, Erwin. 1972. Studies in Iconology. Icon Editions.
- Rowling, J. K. 2001. Fantastic Beasts and Where to Find Them. London: Bloomsbury.
- Sobutsky, Mykhailo. 2020. “Significant Motifs in a Contemporary Television Series.” NaUKMA Research Papers. History and Theory of Culture 3: 72–7. https://doi.org/10.18523/2617-8907.2020.3.72-77 [in Ukrainian].
- Sobutsky, Mykhailo. 2022. “A Series before the TV Series: George Martin’s First Fantasy Story.” NaUKMA Research Papers. History and Theory of Culture 5: 16–20. https://doi.org/10.18523/2617-8907.2022.5.16-20 [in Ukrainian].
- Turello, Elisabeth. 2021. “Modern-Day Fantasy: The Progressive Role of the Active Female.” The Macksey Journal 2, Article 154.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Mykhailo Sobutskyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).