Від «трьох братніх народів» до «повернення в європейську родину»: постать Анни Ярославни в історичній політиці України
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-8907.2019.2.5-13Ключові слова:
Анна Київська, Анна Ярославна, Київська Русь, історична політика, комеморативні практики, «братні народи», Російська Федерація, євроінтеграційний курс України, «повернення в європейську родину»Анотація
У статті досліджено комеморативні практики навколо постаті Анни Київської, що сформувалися після 2014 р., а також те, яким чином вони легітимізують та підсилюють євроінтеграційний курс України. З’ясовано, що після анексії Криму та російської агресії на Донбасі, які спричинили вихід України з російської політичної орбіти, концепція «трьох братніх народів» була закономірно витіснена ідеєю про повернення України в «європейську родину», що неодноразово постулювалося на державному рівні. У рамках цього курсу історична політика України потребувала яскравих історичних постатей, які б могли слугувати символом давнього зв’язку між Україною та Європою. Оскільки, за словами історика Георгія Касьянова, в Україні відбулася «націоналізація» минулого аж до часів Київської Русі, легітимаційний ресурс постаті Анни Київської був інструменталізований та використаний в інтересах сьогодення. Дослідження різних комеморативних практик продемонстрували, що всі вони транслюють одне повідомлення: Україна поєднана з Європою ще з часів Анни Ярославни, а тому сучасний євроінтеграційний курс є «поверненням у європейську родину». З’ясовано також, що легітимаційний ресурс постаті Анни Київської настільки сильний, що за нього Україні доводиться боротися з Російською Федерацією, яка намагається розповісти світу про «російську Анну». Оцінено перспективи подальшого розвитку комеморативних практик навколо постаті Анни Ярославни у світлі нещодавнього закріплення тези про «європейську ідентичність» українського народу в Конституції.
Матеріал надійшов 08.03.2019Посилання
- Balandin, Fedir. 2016. “Anne de Kiev Fest: povernennia v Yevropu.” Ukrainska pravda, July 2. https://kiev.pravda.com.ua/columns/57769af992190/.
- Dickinson, P. 2018. “The Geopolitical Divorce of the Century: Why Putin Cannot Afford to Let Ukraine Go.” Atlantic Council. Accessed September 18. https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/the-geopolitical-divorce-of-the-century-why-putin-cannot-afford-to-let-ukraine-go.
- Haidutskyi, Pavlo. 2018. “Torhivlia Ukrainy z Rosiieiu: iliuzii izoliatsionizmu!” Zn.ua, October 1. https://dt.ua/international/torgivlya-ukrayini-z-rosiyeyu-ilyuziyi-izolyacionizmu-289700_.html.
- Hrytsak, Yaroslav. 2013. “Chomu ukraintsi ye yevropeitsiamy.” Ji-magazine.lviv.ua. http://www.ji-magazine.lviv.ua/dyskusija/2013/Hrytsak_Chomu_ukrainci_ye_europejcyamy.htm.
- Hobsbawm, Eric. 2000. “Izobretenie traditsiy [The Invention of Tradition].” Vestnik Yevrazii [Acta Eurasica] 47–62. https://cyberleninka.ru/article/v/izobretenie-traditsiy.
- Kasianov, Heorhii. 2018. Past continuous: istorychna polityka 1980-kh ‒ 2000-kh. Ukraina ta susidy. Kyiv: Laurus, Antropos-Lohos-Film.
- Lazareva, Alla. 2018. “Anna Kyivska v tenetakh «russkoho myra».” Tyzhden.ua, April 10. https://tyzhden.ua/Culture/212154.
- Nikitenko, Nadiia, and Korniienko, Viacheslav. 2010. “Anna Yaroslavna ta yii avtohrafy na stini Sofii Kyivskoi.” Sivershchyna v istorii Ukrainy 3:93–8.
- Riabchuk, Mykola. 2018. “My ye yevropeitsiamy mymovoli.” Gazeta.ua, June 26. https://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_mi-ye-yevropejcyami-mimovoli/843241.
- Rossiysko-ukrainskiy konflikt: otsenki i pozitsii grazhdan Ukrainy. 2018. In Rossiysko-ukrainskiy konflikt: perspektivy i parametry mirotvorcheskoy missii OON na Donbasse, Pashkov Mikhail, project supervisor, 95–120. Kyiv: Razumkov Centre.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Bohuslavska Kateryna
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії CC BY 4.0 Creative Commons Attribution International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).